Zakup auta jest dziś jedną z niezbędnych inwestycji. Większość z nas potrzebuje samochodu, aby realizować codzienne obowiązki. Coraz więcej osób ma też względem pojazdu określone wymagania, które nie należą do najniższych. Dlatego też wielu kierowców zastanawia się, co zrobić: czy kupić nowe auto z salonu, czy też zdecydować się na zakup określonego modelu z zagranicy. Sprawdź, czy rzeczywiście tak jak w powszechnych opiniach jest to dobre rozwiązanie i czy warto dokonać zakupu auta sprowadzonego z innego kraju.
Europejski rynek samochodowy – co warto wiedzieć?
Wśród aut kupowanych z zagranicy znajdują się przede wszystkim samochody używane. Rynek europejski jest pod tym względem jednym z największych na świecie. Obecnie wyceniany jest na blisko 55 miliardów euro, a kwota ta z roku na rok wzrasta. Choć mogłoby się wydawać, że wraz ze wzrostem zainteresowania sprowadzaniem samochodów z zagranicy warunki zakupu stają się korzystniejsze, wcale tak nie jest. Wzrasta też ryzyko możliwych zagrożeń i ewentualnych oszustw.
Kraje, z których najczęściej kupujemy samochody to przede wszystkim Niemcy, które stanowią blisko 50% rynku importowego, ale także Belgia czy Francja. Ponadto w ciągu ostatnich lat wiele osób zainteresowało się importem aut także spoza Europy, głównie ze Stanów Zjednoczonych. Trzeba jednak wiedzieć, że choć cena zakupu samochodu z zagranicy może wydawać się atrakcyjna w porównaniu z zakupem auta używanego, jak i nowego w Polsce, można łatwo paść ofiarą oszustwa. Auta nabywane z krajów zachodniej Europy miewają cofnięte liczniki, co nie ukazuje ich prawdziwego przebiegu. Częste sytuacje to również różnego rodzaju świetnie maskowane uszkodzenia i stany powypadkowe. Niestety nie zawsze dotychczasowi właściciele przedstawiają nowemu nabywcy stan faktyczny w tym zakresie.
Prawdziwa historia pojazdu wychodzi na jaw często już po zakupie danego auta, co wiąże się z koniecznością przeprowadzenia licznych napraw i dołożenia dużych kwot pieniędzy do tej, która poniesiona została podczas zakupu. O wiele trudniej jest także później sprzedać auto. Wszelkich napraw trzeba też dokonywać z własnej kieszeni. Samochody kupione z drugiej ręki i z zagranicy nie są objęte żadną gwarancją. Zdarza się też, że w przypadku wykrycia nieprawidłowości po zakupie trudno jest znaleźć sprzedawcę w celu dochodzenia swoich praw.
Zakup auta z zagranicy a przywóz do Polski i formalności
W przypadku zakupu samochodu z zagranicy istotne jest też przywiezienie auta do Polski. W tym zakresie są 3 możliwości. Jeżeli auto nie zostało wyrejestrowane w kraju przez dotychczasowego właściciela, ale ma ważne badanie techniczne i polisę OC, możemy poruszać się nim po Polsce jeszcze przez 30 dni od momentu, kiedy wjechaliśmy nim na teren naszego kraju.
Możemy też przyjechać autem do Polski na kołach, jeśli nie ma już ważnego OC. Wówczas konieczne jest wcześniej wykupienie tymczasowych tablic wywozowych oraz krótkoterminowego OC. Po upływie jego terminu ważności nie będziemy już mogli poruszać się po polskich drogach. Wówczas trzeba będzie dopełnić standardowych formalności obowiązujących w Polsce.
Można też przywieźć nowo zakupione auto na lawecie. Wówczas nie musimy kupować krótkoterminowego OC ani tymczasowych tablic wywozowych. Takie rozwiązanie jednak jest najbardziej kosztowne. Warto też wybierając się za granicę po auto, odbyć taką wyprawę z kimś, kto zna się na pojazdach. Dobrym wyborem jest zabranie ze sobą specjalisty lub mechanika, co również wiąże się z dodatkowym kosztem, jak i sama wyprawa po auto. Trzeba także pamiętać, że w przypadku sprowadzenia samochodu z zagranicy konieczne będzie zapłacenie podatku akcyzowego oraz kosztów związanych z badaniem technicznym pojazdu.
Kiedy warto kupić samochód z zagranicy?
Pomimo dodatkowych opłat, z jakimi musimy liczyć się, decydując na sprowadzenie samochodu z zagranicy, warto wybrać tę formę nabycia pojazdu w kilku przypadkach, nawet biorąc pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty. Niekiedy nadal jest to forma o wiele bardziej opłacalna niż używanego pojazdu w Polsce. Jednak będzie tak wyłącznie wtedy, gdy mamy możliwość dokładnie obejrzeć określony model samochodu, a także sprawdzić szczegółowo jego stan techniczny i zapoznać się z wszelkimi aspektami, historią pojazdu czy dokumentacją.
Zakup samochodu z zagranicy jest też dobrym wyborem dla osób, które szczególnie zainteresowane są nabyciem modeli niedostępnych w Polsce. Najczęściej bywa tak w przypadku samochodów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto niektóre modele importowane posiadają bogatsze wyposażenie, które nie występuje w autach dostępnych w Polsce. Decydując się na zakup samochodu za granicą, możemy też zdecydować się na model z limitowanych kolekcji, lub wersję kolekcjonerską. Często też zakup auta importowanego jest opłacalną decyzją w przypadku zakupu pojazdów za kwotę powyżej 100 000 zł.
Jak znaleźć idealny model auta z zagranicy?
Obecnie ogłoszenia o sprzedaży różnego rodzaju aut z zagranicy dostępne są na wielu portalach ogłoszeniowych w Internecie. Jednak warto również skorzystać z profesjonalnego doradztwa w zakresie zakupu nowych aut oraz sprawdzenia samochodu przed kupnem. Często okazuje się, że pod względem finansowym można znaleźć idealną wersję dla siebie, która o wiele lepiej spełni nasze oczekiwania niż model sprowadzony i używany. Będzie też lepszym rozwiązaniem pod względem finansowym. Takim kompleksowym doradztwem, jak i dopasowaniem pojazdu do indywidualnych potrzeb danego klienta pod względem designu, jak i wyposażenia samochodu zajmują się specjaliści z Currus Cars. Warto też pamiętać, że zakup nowego pojazdu to zero ukrytych zdarzeń wypadkowych i przysługująca gwarancja na możliwe usterki.