Obecnie w ramach zabezpieczenia auta przed nieprzewidzianymi zdarzeniami można zdecydować się na różne rodzaje ubezpieczeń samochodu. Poza obowiązkowym OC możliwe jest wykupienie dodatkowych opcji, dzięki którym w sytuacji nieszczęśliwego wypadku czy poważnej awarii można liczyć na wsparcie. Wśród takich wariantów znajduje się ubezpieczenie auta od kradzieży, które dostępne jest zarówno w opcji podstawowej, jak i rozszerzonej. Sprawdź, jak zapewnić sobie odpowiednie zabezpieczenie i jaka forma ochrony będzie dla Ciebie najlepsza!
Jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek kradzieży samochodu musisz wiedzieć, że standardowe OC nie dotyczy kradzieży auta. Jest jedynie formą ubezpieczenia w przypadku spowodowania szkody na drugiej osobie lub jej mieniu. Konieczne jest zatem dodatkowe ubezpieczenie samochodu, czyli AC, które obejmuje zarówno określony pojazd, jak i jego wyposażenie.
Ubezpieczenie Autocasco często oferowane jest w przystępnym cenowo pakiecie wraz z ubezpieczeniem OC.
Najczęściej wybieranym AC jest Autocasco standardowe obejmujące zdarzenia szczegółowo wymienione w umowie zawartej z ubezpieczycielem. Należy do nich nie tylko kradzież, ale także inne szkody, takie jak stłuczka, pożar, akty wandalizmu czy inne zdarzenia losowe. Istnieje także możliwość skorzystania z rozszerzonego wariantu AC, który zawiera nawet niezdefiniowane zdarzenia.
Jedną z opcji jest także Autocasco w wersji mini. Wówczas często można wybrać kilka sytuacji, od których chcemy zabezpieczyć auto – może to być kradzież oraz na przykład pożar i gradobicie.
W przypadku wynajmu długoterminowego czy leasingu również warto zadbać o ubezpieczenie od kradzieży. Co obejmuje zazwyczaj polisa w takiej formie finansowania? Najczęściej kwestie te zawarte są w umowie i to firma leasingowa narzuca, jakie ubezpieczenie ma wykupić leasingobiorca. Znajduje się w nim OC, AC, a zazwyczaj też NNW, Assistance czy GAP.
W tego typu formie finansowania choć to my jako leasingobiorca jesteśmy beneficjentem ubezpieczenia Autocasco, mamy obowiązek rozliczyć się z leasingodawcą w przypadku szkody całkowitej zgodnie z występującym na moment powstania szkody zobowiązaniem wynikającym z trwania umowy leasingu. W przypadku szkody częściowej musimy uzyskać zgodę leasingodawcy na naprawę oraz akceptację kosztorysu takiej naprawy – najczęściej w autoryzowanym serwisie. W przypadku ubezpieczenia GAP zawartego w ramach leasingu, to leasingodawca jest beneficjentem odszkodowania, a ewentualną nadwyżkę, gdy zobowiązanie wynikające z trwania leasingu, powinien przekazać leasingobiorcy.
Towarzystwa ubezpieczeniowe prześcigają się w promocjach i ofertach na korzystne rodzaje ubezpieczeń samochodu. W każdym przypadku trzeba jednak dokładnie przeanalizować oferowany zakres zabezpieczeń AC, zwłaszcza gdy mowa o ubezpieczeniu Autocasco w wersji standardowej lub mini. Im szerszy zakres AC, tym lepiej.
Konieczne jest też sprawdzenie, czy Autocasco w danej firmie ubezpieczeniowej obejmuje również uszkodzenie lub kradzież części samochodu. To niezwykle ważne – zwłaszcza w przypadku nowych i kilkuletnich aut. Tego typu zdarzenia zdarzają się obecnie o wiele częściej niż kradzieże całych pojazdów, choćby ze względu na korzystanie z nowoczesnych zabezpieczeń.
Ubezpieczenie auta od kradzieży dla samochodów sportowych i z klasy premium wiąże się z wyższą składką, zależną nie tylko od wartości pojazdu, ale też pojemności i mocy silnika. Jest to jednocześnie czynnik, który stanowi dla ubezpieczyciela większe ryzyko wystąpienia kolizji i tym samym potencjalnej wypłaty odszkodowania.
W przypadku ubezpieczeń pojazdów luksusowych i sportowych często można też dodatkowo ubezpieczyć poszczególne elementy danego auta charakterystyczne dla danej marki lub szczególnie cenne.
Aby móc wykupić ubezpieczenie od kradzieży samochodu AC, najczęściej trzeba spełnić określone warunki, które w zależności od konkretnego ubezpieczyciela mogą się nieco różnić. Najczęściej jednak auto musi posiadać co najmniej jedno lub dwa zabezpieczenia antykradzieżowe, aby możliwe było objęcie pojazdu ubezpieczeniem AC. Przykładem takich zabezpieczeń może być autoalarm, blokada skrzyni biegów czy immobiliser.
Warto wiedzieć, że ilość posiadanych zabezpieczeń ma wpływ na wysokość składki rocznej ubezpieczenia, którą zapłacimy. Im więcej urządzeń zabezpieczających przed kradzieżą zastosowano w pojeździe, tym niższa może być wartość składki. Co ważne, niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić pełnego ubezpieczenia Autocasco w przypadku, gdy ilość zabezpieczeń antykradzieżowych jest zbyt mała.
Poza standardowymi już dzisiaj zabezpieczeniami, takimi jak alarmy czy podstawowy immobiliser, warto zastosować też inne, nowoczesne zabezpieczenia kradzieżowe. Przydatny może okazać się monitoring GPS samochodu, który wskaże, gdzie aktualnie znajduje się skradzione auto. Umożliwi to odpowiednim służbom szybkie odzyskanie pojazdu.
W samochodach wyposażonych w system bezkluczykowy dobrym wyborem będzie system Keyless Protection, który blokuje sygnał wysyłany przez pilot. Uniemożliwi to nieautoryzowany dostęp do pojazdu poprzez przechwycenie sygnału. Przydatny może być też immobiliser z blokadą CAN. To niewielkie urządzenie służące do elektronicznej blokady zapłonu. Aby uruchomić pojazd, niezbędna jest autoryzacja właściciela.
W autach luksusowych coraz częściej stosuje się zabezpieczenia w postaci czytnika linii papilarnych czy twarzy. Jednak przydatne w zabezpieczeniu przed kradzieżą mogą być też popularne zabezpieczenia mechaniczne, takie jak np. blokada kierownicy. Co prawda złodziej poradzi sobie z taką ochroną za pomocą odpowiedniego sprzętu, jednak będzie potrzebował na to nieco więcej czasu, co może okazać się kluczowe w zapobiegnięciu kradzieży, a także złapaniu przestępcy na gorącym uczynku.
Formularz kontaktowy